Forum Forum LuKaPA Strona Główna Forum LuKaPA
Pogawędki na różne tematy. Serdecznie zapraszamy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wi-Fi czyli bezprzewodowy dostęp do sieci

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum LuKaPA Strona Główna -> WIADOMOśCI,CIEKAWOSTKI, FAKTY, MITY, OPINIE, PRZEMYŚLENIA.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
FiFi_21
zaawansowany user
zaawansowany user



Dołączył: 14 Paź 2006
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: chorzów

PostWysłany: Nie 0:33, 13 Maj 2007    Temat postu: Wi-Fi czyli bezprzewodowy dostęp do sieci

Witam wszystkich ciekawych, a szczególnie tych co by chcieli dowiedzieć się czegoś więcej na temat sieci bezprzewodowych.

Po pierwsze pojęcie nazwy Wi-Fi:
Wi-Fi (lub Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi) (ang. "Wireless Fidelity" - bezprzewodowa dokładność) to zestaw standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Szczególnym zastosowaniem WiFi jest budowanie sieci lokalnych opartych na komunikacji radiowej, czyli WLAN (ang. wireless local area network).

Zalety:

* Wiele sprawdzonych produktów na rynku.
* Konkurencja pomiędzy operatorami i producentami sprzętu.
* Zapewnienie obsługi poruszających się urządzeń sieciowych (nie wszystkie sieci).

Wady:

* Wykorzystywany w WiFi standard 802.11b i 802.11g wykorzystuje pasmo 2,4 GHz. W tym samym zakresie pracują takie urządzenia jak Bluetooth, kuchenki mikrofalowe, telefony bezprzewodowe, radary meteorologiczne, radiowa telewizja przemysłowa oraz wiele innych. Efektem może być zagłuszanie sygnałów WiFi i ograniczenie rozmiaru hotspota.

* Sieci WiFi mają mały zasięg. Zwykle hotspot oparty na 802.11b lub 802.11g ma rozmiar 46 metrów w pomieszczeniach lub 92 metrów na zewnątrz.

* Zużycie energii elektrycznej jest spore, a na dodatek punkt dostępowy się grzeje.

* Jeżeli urządzenie wykorzystujące WiFi nie zostanie poprawnie skonfigurowane, może się stać łatwym celem ataku. Wykorzystywany w sieciach radiowych standard kryptografii WEP jest łatwy do złamania. Jednak operatorzy wprowadzają powoli inny protokół WPA, który ma zapewnić lepsze bezpieczeństwo.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
FiFi_21
zaawansowany user
zaawansowany user



Dołączył: 14 Paź 2006
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: chorzów

PostWysłany: Nie 0:35, 13 Maj 2007    Temat postu:

Wi-Fi kontra telefonia GSM

WiFi zapewnia dziś transfery rzędu 10 Mbit/s w hotspocie. Oznacza to, że jest wielokrotnie szybsze od połączeń GPRS oferowanych przez operatorów telefonii GSM. WiFi nie posiada jeszcze pełnej funkcjonalności sieci komórkowych, ale ma miejsce znaczny postęp w tej dziedzinie. Firmy takie jak Zyxe, SocketIP i Symbol Technologies oferują usługi telefoniczne oparte na WiFi. W związku z narastaniem konkurencji WiFi i sieci komórkowych pojawił się termin 4G. Oznacza on, że WiFi może stać się czwartą generacją telefonii komórkowej.

Jednak wykorzystanie WiFi wiąże się jeszcze z dużymi problemami. Urządzenia WiFi pochłaniają więcej energii niż te zgodne z GSM. Standard WiFi nie zawiera mechanizmów uwierzytelniania podobnych do kart SIM. Jednak trwają pracę nad stworzeniem odpowiednich standardów. Bardzo dużym problemem w WiFi jest zasięg hotspotów. Nie przekracza on zwykle 50 metrów, co oznacza, że WiFi może być tylko uzupełnieniem sieci GSM, jeżeli system telefonii ma obejmować cały obszar kraju takiego jak Polska.

Na koniec lata 2004 roku firma Intel zapowiedziała prezentację nowego układu scalonego łączącego w sobie funkcje komunikacji WiFi oraz GSM. Miał on nosić nazwę WWAN (ang. Wireless Wide Area Network). Połączenie zasięgu sieci GSM oraz prędkości transferu z sieci WiFi jest szansą na szybsze stworzenie telefonii trzeciej generacji bez wykorzystania bardzo drogiego standardu UMTS.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
FiFi_21
zaawansowany user
zaawansowany user



Dołączył: 14 Paź 2006
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: chorzów

PostWysłany: Nie 0:44, 13 Maj 2007    Temat postu:

Dostęp do WiFi

Obszary, gdzie można uzyskać dostęp do WiFi nazywa się hotspotami. Niektóre z nich oferują dostęp za darmo. W innych przypadkach konieczne jest wnoszenie opłat. Czasami rozliczenia opierają się na limitach transferowanych danych.

W wielu krajach na świecie dostęp do sieci WiFi jest bezpłatny. Firmy i instytucje posiadające nadmiarowe łącza internetowe niskim kosztem stawiają nadajniki WiFi i udostępniają sieć za darmo dla wszystkich. W Polsce rozdawanie Internetu przez firmy jest naruszeniem prawa skarbowego. Usługi teleinformatyczne podlegają podatkowi VAT. Urzędnicy szacują koszt połączenia z Internetem (np. koszt Neostrady) i naliczają firmie udostępniającej sieć podatek oraz domiar. Z tego względu publiczne rozdawanie Internetu za darmo przez firmy w Polsce jest nielegalne. Firma, która chce świadczyć usługi dostępu do internetu powinna zgłosić ten fakt do UKE (dawniej URTiP) czyli do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Procedura legalizacji opisana jest na stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

WiFi w największych polskich miastach
Miasto Hot Spot
Warszawa 151
Kraków 93
Wrocław 59
Rzeszów 56
Poznań 54
Łódź 41
Gdańsk 36
Szczecin 34
Katowice 27
Lublin 26
Legnica 3
Bydgoszcz 21
Gdynia 17
Białystok 17
Zielona Góra 16
Sopot 14
Koszalin 14
Olsztyn 13
Toruń 10
Mikołajki 10
Gliwice 9
Bielsko-Biała 7
Zakopane 7
Opole 7
Nowy Sącz 6
Płock 6
Kielce 6
Częstochowa 6
Gorzów Wielkopolski 5
Kazimierz Dolny 5
Piotrków Tryb. 5
Tarnów 5
Łeba 4
Szczyrk 4
Ełk 3
Ostrów Wielkopolski 3
Karpacz 3

Instytucje publiczne takie jak samorządy terytorialne dzięki posiadaniu dostępu do infrastruktury miejskiej mogą tanim kosztem budować sieci WiFi pokrywające swoim zasięgiem centra aglomeracji miejskich. W Polsce przoduje pod tym względem Rzeszów. Samorząd tego miasta zbudował sieć radiową o nazwie ResMan, aby zapewnić swoim mieszkańcom dostęp do Internetu oraz umożliwić obsługę systemów takich jak monitoring ulic czy telematyka systemu sygnalizacji ulicznej. Do połowy roku 2006 powstały 44 hotspoty pokrywające gęstą siecią centrum miasta. Program został sfinansowany częściowo z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Niestety przykład ten stanowi wyjątek od reguły. Większość polskich samorządowców nie zdaje sobie sprawy z roli nowoczesnych technologii w rozwoju społeczeństwa oraz nie potrafi zabiegać o fundusze na te cele.

Większość operatorów posługuje się standardem 802.11b. Prędkość zapewniana przez sieci to 11 Mbps.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
FiFi_21
zaawansowany user
zaawansowany user



Dołączył: 14 Paź 2006
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: chorzów

PostWysłany: Nie 0:47, 13 Maj 2007    Temat postu:

Hotspot: (ang. hot spot - "gorący punkt") to otwarty i dostępny publicznie punkt dostępu umożliwiający dostęp do Internetu za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi).

Hotspoty są instalowane najczęściej w hotelach, restauracjach, lotniskach, dworcach, uczelniach, centrach handlowych, centrach miast i innych miejscach publicznych. Umożliwiają one posiadaczom komputerów przenośnych laptopów i palmtopów wyposażonych w bezprzewodową kartę sieciową standardu 802.11 podłączenie się i dostęp do Internetu. Usługa czasami jest bezpłatna lub też płatność następuje za pomocą karty kredytowej lub zakupienia odpowiedniej zdrapki. Czasami też gdy dostęp jest bezpłatny ograniczony bywa zakres dostępnych usług na przykład tylko do strony WWW instytucji udostępniającej hotspot.

Podstawowym elementem hotspotu jest AP (ang. Access Point) - Punkt Dostępowy. Jest to urządzenie, dokonujące transmisji sygnału analogowego na sygnał radiowy w pasmie ISM umożliwiając w ten sposób świadczenie określonych przez administratora usług np. dostęp do zasobów sieci, udostępnianie połączenia internetowego. Niezabezpieczone otwarte sieci służą jako hotspoty cieszące się również coraz większą popularnością w Polsce. Sieci bezprzewodowe funkcjonują również w standardzie 802.16. Standard ten wykorzystywany jest do sieci szkieletowych o wysokich przepustowościach.

Standardy:

* 802.11a - Przepustowość do 54 Mb/s - Pasmo ISM - 5.150 GHz - 5.350 GHz bądź 5.470 GHz - 5.725 GHz
* 802.11b - Przepustowość do 11 Mb/s - Pasmo ISM - 2.400 GHz - 2.483 GHz
* 802.11g - Przepustowość do 54 Mb/s - Pasmo ISM - 2.400 GHz - 2.483 GHz
* 802.11e - definiuje wsparcie dla jakości usług QoS
* 802.11n - WiMax - Technologia MIMO - Transmisja multimediów ( maksymalna przepustowość 300 Mbs )
* 802.11i - standard definiujący i wdrażający metody zabezpieczeń
* 802.11f - IAPP - wsparcie dla komunikacji AP - Internet Access Point Protocol

Do zabezpieczenia hotspotów służą:

* klucz WEP
* klucz WPA - WPA II
* Serwer Radius
* ukrywanie SSID
* VPN - Virtual Privacy Network - Wirtualne prywatne Sieci


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
FiFi_21
zaawansowany user
zaawansowany user



Dołączył: 14 Paź 2006
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: chorzów

PostWysłany: Nie 0:52, 13 Maj 2007    Temat postu:

Hmm, jeśli coś pominołem to proszę to poprawić, dodam jeszcze iż na obecną chwile liczba hotspotów jest znacznie większa. Listę hotspotów znajdziecie na stronie [link widoczny dla zalogowanych]
Mogę dodać ze sieci wifi są coraz bardziej popularne niż w minionym roku.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
leffty
Administrator
Administrator



Dołączył: 19 Gru 2006
Posty: 840
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lublin

PostWysłany: Pon 16:20, 22 Paź 2007    Temat postu:

FIFI_21 a wiesz moze jak sie wlamac przez wifi np do sygnalu siasiada ma liveboxa i jak wlanczam to widze jego sygnal dobry sygnal ale niemoge sie polanczyc moze wiesz jak to obejsc sedecznie bym podzienkowal za ta informacje Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kuki
Administrator
Administrator



Dołączył: 12 Cze 2006
Posty: 509
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: za siedmio-gurogród

PostWysłany: Wto 0:06, 23 Paź 2007    Temat postu:

ciężko jest obejść ale jak to znajomy sąsiad poproś go o nr modemu (jest na pudełku) tak dla jaj jak go będziesz miał to podłączysz się Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
FiFi_21
zaawansowany user
zaawansowany user



Dołączył: 14 Paź 2006
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: chorzów

PostWysłany: Wto 14:00, 23 Paź 2007    Temat postu:

A więc kuki ma częściowo racje, lecz nie jest to w 100% pewne, ponieważ livebox musi zarejestrować twój komp w swojej sieci, a do tego jest potrzebna ingerencja właściciela. Mój wujek też ma liveboxa i musiałem zrobić to co pisali w instrukcji. Ale jak to stwierdzę nie jest to takie proste.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kuki
Administrator
Administrator



Dołączył: 12 Cze 2006
Posty: 509
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: za siedmio-gurogród

PostWysłany: Śro 2:05, 24 Paź 2007    Temat postu:

nie chcę propagować hakerstwa ale podpowiem znalazłem gdzieś kiedyś w necie (polecam gogle) opis jak to uczynić jeśli jeszcze jesteś zainteresowany polecam poszperanie Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum LuKaPA Strona Główna -> WIADOMOśCI,CIEKAWOSTKI, FAKTY, MITY, OPINIE, PRZEMYŚLENIA. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin